23 Eylül 2023 Cumartesi

ALBİNO ZEBRA / GÖKÇE GÜL

Sıcacık bir yaz günüydü. Güneş gökyüzünde tüm azametiyle parlarken bizim Albino Zebra ,savanda arkadaşlarıyla koşup oynuyordu. Diğer bütün zebraları aksine bembeyaz olması onun daha çok ilgi görmesini sağlıyordu. Tabi bu durumdan rahatsız olanlar da vardı. Mesela ; Sinsi Timsah.
       

Sinsi Timsah en başında Albino Zebra’dan hoşlanmamıştı. O farklılıkları hoş karşılamazdı. Sinsi Timsah’a göre farklılıklar köreltilmeli, yok edilmeliydi. Yaşadıkları bölgenin kralı Aslan’ın tutumu ise onun bu düşüncesine tamamen zıttı. Bu yüzden bir süredir hain planı üzerinde çalışıyordu. Amacı, bir oyunla hem Aslan’dan hem de Albino Zebra’dan kurtulup savanın kralı olmaktı.
       

Ne yazık ki bu planını uygulama fırsatı buldu; Aslan’ın huzuruna çıkıp: “Albino Zebra’nın sizin yerinizde gözü vardır, sayın kralım” diyerek Albino Zebra’ya iftira attı. Sinsi Timsah’ın sözüne inanan Aslan Kral , Zebra için sürgün kararı çıkarttı. Albino Zebra bu sözlerin asılsız olduğunu ne kadar anlatmaya çalışsa da dinleyen olmadı. Sonunda büyük bir üzüntüyle savanı terk etti.
       

Böylece sinsi timsah planın ikinci aşamasına geçti: Yangın çıkarmak! Hava zaten sıcaktı. Timsah, bütün hayvanlar öğle uykusuna yattığında, Aslan’ın yuvasının yakınında bir yangın çıkararak onun işini bitirecekti. Bir noktaya kadar planı tıkır tıkır işledi. Kurumuş otlar küçük bir kıvılcımla alev aldı. Aslan ve yavruları tehlike altındaydı. Herkes mışıl mışıl uyurken ateş gittikçe büyüyordu, bir kişi hariç herkes uyuyordu… Üzüntüsünden gözüne uyku girmeyen Albino Zebra, sürgün edildiği tepeden yangını fark etti. Ve hiç düşünmeden savana koştu. Aslan ve ailesini kurtarmak için kendini alevlerin içine attı. Büyük bir uğraş sonucu aslan ve zavallı yavrularını kurtardı. Bu sırada vücudunda büyük yanıklar oluştu. Artık kar beyaz değildi, tanınmaz haldeydi.

Onu, Sinsi Timsah’ın sözüne inanıp sürgün eden Aslan’ı kurtarmak için ölümü göze almıştı. Onun bu büyük fedakarlığı ödüllendirildi. Aslan Kral verdiği yanlış karardan çok pişman oldu ve ömrü boyunca bunun için vicdan azabı çekti.
     

O günden sonra, savanda Sinsi Timsah gibisi çıkmadı. Gelecek nesiller ise onun yangından geriye kalan parçalarından ibret aldı.

                                                                        Gökçe GÜL
                                                                        8-D Sınıfı Öğrencisi

Hakkında Buca Ortaokulu Türkçe Dersi

Buca Ortaokulu Türkçe Öğretmeni Rüştü ÇAKIR ve öğrencilerinin çalışmalarını kapsar.

Bu habere de bakabilirsiniz.

Bir Küçük Peçete / CEREN ÖZDEMİR

Yılmaz ailesi İzmir'den İstanbul'a doğru yola çıkmıştı. Arabayı her zamanki gibi Doğa'nın babası kullanıyor, annesi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir