23 Eylül 2023 Cumartesi
Ana Sayfa / Genel / BABAMLA MESLEĞİ HAKKINDA RÖPORTAJ / AHMET ÇAĞLAR / 7-N SINIFI

BABAMLA MESLEĞİ HAKKINDA RÖPORTAJ / AHMET ÇAĞLAR / 7-N SINIFI

Bugün bir Denizcilik Lojistik Uzmanı olan babam ile mesleği hakkında bir röportaj gerçekleştirdik.

RÖPORTAJ ESNASINDA BABAMLA

Merhaba, bana mesleğinizden bahseder misiniz?
– Ben Denizcilik Lojistik Uzmanıyım

Bu meslek hakkında bilgi sahibi olmayanlar için biraz okuduğunuz bölümden bahsedebilir misiniz?
– Denizcilik Lojistik Uzmanı olmak için Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Deniz İşletmeciliği bölümünde 1 yılı yabancı dil eğitimi olmak üzere toplam 5 yıl eğitim aldım.

Bu mesleğe sahip olmak için hangi okulları okumak gerekmektedir?

– Denizcilik Fakültesi Deniz İşletmeciliği bölümü ya da Lojistik ile ilgili eğitim veren fakültelerde öğrenim görmek gerekir.

Bu mesleği tercih etmeninizin özel bir sebebi var mıydı? Ve verdiğiniz karardan hiç pişman oldunuz mu?
– Ben Meslek Lisesi Gemi Makinaları bölümünden mezunuyum. Aslında gemi makine mühendisi olmak isterdim. Ancak aldığım eğitim üniversitede bu bölümü kazanmam  için yeterli değildi. Ben de denizciliğin işletme alanını tercih ettim. Hayır, hiç pişman olmadım.

LİMAN

İşinizin en güzel yanı, en sevdiğiniz tarafı nedir?
– Bu meslekte aslında ülke ekonomisine hizmet veriyorsunuz. Ben, konteyner taşımacılığı yapan bir denizcilik şirketinde çalışıyorum. Konteynerleri yurt dışından getirip ülkemizdeki alıcılara teslim etmek ya da ülkemizden yapılan bir ihracata ait konteyneri başka bir ülkedeki insanlara teslim etmek için aracı olmak çok güzel bir duygu.

BABAMIN ŞİRKETİNE AİT BİR GEMİ

Konteyner dediniz, o nedir?
– Konteyner bir saklama kabıdır. Yüklemesi yapılan malı korunaklı bir şekilde içine alır ve gemiye kolayca yüklenir. İçinde her türlü mal taşınabilir. Çok çeşitleri vardır. Hatta soğutmalı konteynerler bile vardır. Eksi derecelere ayarlanabilir. Bu sayede donmuş gıdalar, yaş sebze ve meyveler bile içinde taşınabilir.

KONTEYNER
SOĞUTMALI KONTEYNER

Meslek hayatınızda başınızdan geçen en kötü ve en iyi olay nedir?

Bundan beş altı yıl kadar önce maalesef gemiye yüklenmek üzere olan bir konteynerimizin içine  kaçak göçmenler girmişler ve konteyner liman sahasında gemiyi beklerken içinde havasız kalmışlar konteynerin içinde ve dışında konteynere ait numara vardır. Polisi arayıp son anda durumu ve içinde bulundukları konteyner numarasını polise bildirmişler. Polis de bize ulaştı. Hemen liman sahasına geldik. Konteyneri açtık. Havasızlıktan ölmek üzere olan onlarca kaçak göçmen kadın çocuk konteynerin içinden çıktı. Onları bu şekilde görmek beni çok üzmüştü. İyi olaylar da çoktur. Mesela problemli işlerde müşterimin sorunlarını çözdüğüm anlarda aldığım her teşekkür benim için en güzel duygu oluyor.

Eğer bu bölümü kazanamasaydınız farklı bir meslek olarak ne seçerdiniz?
– Hiç düşünmedim. Aslında, belki halkıma hizmet için kamu yönetimi okuyup kaymakam olabilirdim. Ama ağırlıklı olarak sanırım bir lojistik uzmanı olarak yine bu sektörde kendi işimi kurardım.

Son olarak söylemek istediğiniz bir şeyler var mı?
– Kendinizi her konuda iyi yetiştirin ve donatın. Hangi mesleği seçerseniz seçin bunu hayatınız boyunca devam ettireceğiniz için işinizi severek yapmalısınız.

Benimle bu röportajı yaptığınız  ve bana değerli zamanınızı ayırdığınız için teşekkür ediyorum.

AHMET ÇAĞLAR
7/N SINIFI ÖĞRENCİSİ

Hakkında Buca Ortaokulu Türkçe Dersi

Buca Ortaokulu Türkçe Öğretmeni Rüştü ÇAKIR ve öğrencilerinin çalışmalarını kapsar.

Bu habere de bakabilirsiniz.

5/A SINIFI ÖĞRENCİLERİNİN SALKIM METODU İLE YAZMA ÇALIŞMALARI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir