23 Eylül 2023 Cumartesi
Ana Sayfa / YAZILARIMIZ (2018 / 2019) / 7/M SINIFININ YAZILARI / BİYOGRAFİ YAZALIM / SILA ARABACIGÜLÜ

BİYOGRAFİ YAZALIM / SILA ARABACIGÜLÜ

 

Levent Kırca 1950’de Samsun’da doğan bir Türk komedyenidir. Aslen Orduludur. Annesinin adı Bahriye, babasının adı Mehmet’tir. 

İlk kez 1964’te Ankara Devlet Tiyatrosu’nda sahne almıştır. Ankara Birlik Sahnesi ve Halk Oyuncuları’nda çalıştı. “Nasreddin Hoca Oyun Treni, Siz Olsaydınız Ne Yapardınız?, Bu Oyun Nasıl Oynanmalı?, Sağlık Olsun!, Ne Olur Ne Olmaz”  gibi televizyon dizilerinin yapımcılığını üstlendi. 1978’de “Altınşehir” adlı sinema filmiyle sinema sektörüne geçti. “Ne Olacak Şimdi? ve Mavi Muammer” adlı filmlerde rol aldı. Eski eşi Oya Başar ile “Güzel ve Çirkin ve Sefiller” adlı oyunları sergiledi. 1988’de başlayıp 17 yıl süren “Olacak O Kadar” adlı televizyon programını hazırladı. İlk sinema yönetmenliği denemesini “Son” adlı filminde yaptı. 1998 yılında Kültür Bakanlığı’nca verilen Devlet Sanatçısı ünvanını aldı.        

2015 yılında yakalandığı karaciğer kanseri nedeniyle kemoterapi tedavisini gördüğü Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, 12 Ekim 2015 gecesi saat 02:40’ta yaşamını yitirdi. Cenazesi Levent Camii’de kılınan cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedilmiştir.

Hakkında Buca Ortaokulu Türkçe Dersi

Buca Ortaokulu Türkçe Öğretmeni Rüştü ÇAKIR ve öğrencilerinin çalışmalarını kapsar.

Bu habere de bakabilirsiniz.

PAMUK PRENSES’İN ADALETİ / ELVAN YILDIZ

Evvel zaman içinde kalbur saman içinde  bir varmış bir yokmuş. Günlerden bir gün Pamuk Prenses …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir