23 Eylül 2023 Cumartesi

DOSTLUK / SERHAN GÜNEŞ

Günlerden Salı… Sabah, Yasemin erkenden kalkıp okula gitmek için hazırlanacaktı; fakat kar yağdığını gördü. Ve haberleri açtığında Van'da da  okulların tatil olduğunu öğrendi. Annesinin kalkmasını bekledi  ve  annesi  kalktığında ona durumu anlattı. Annesi bunu duyunca ‘’Hadi kalk, eldivenlerini ve montunu giy!" dedi.


Yasemin hemencecik hazırlanıp annesi ile aşağı indi. Aşağıda arkadaşı Zehra vardı. Yasemin'in annesi yorulunca eve çıktı ve iki arkadaş süs havuzunun mermerlerinin üstünde oturmaya başladı. Yasemin, arkadaşı Zehra'yı çok küçükken itmiş ve bu yüzden Zehra çok ağlamıştı. Zehra da bu olayı hatırlayarak Yasemin'i itmeye karar verdi; fakat iki gün önce yağmur yağmıştı. Zehra, süs havuzunda biriken suyun tam olarak donmuş olduğunu sanarak Yasemini itti. Fakat buz tabakası ince olduğundan kırılıp Yasemin içine düştü. Yasemin  yüzme bilmediği için ve soğuk su yüzünden girdiği şokun etkisiyle boğuluyordu. Zehra, alelacele arkada gördüğü uzun sopayı alarak Yasemine uzattı ve Yasemin süs havuzundan çıkarak eve gitti.Zehra, Yasemin eve gitmeden önce ondan özür dilemişti. Yasemin, hatasını kabul edip kendisini kurtardığından ötürü Zehra'nın özrünü kabul etmişti. Yasemin eve çıkıp kurulandı.

 Yasemin, bu olaydan sonra  Zehra ile asla ayrılmadı. İkisi de büyüdüler. Üniversiteyi bitirip Türkçe öğretmeni oldular. Atandıkları zaman da aynı okula düştüler. Okullar açıldığında ilk konu  ‘’Sevgi, Saygı  ve Dostluk" idi. Yasemin 5. Sınıf öğrencilerine bu konuda,  bu anısını anlattı. Ve çocuklar aileleri ve arkadaşları ile daha iyi geçinmeye başladı. Aralarından Mert isimli öğrenci bu olaydan ilham almıştı. Zaten sınıfta öğretmenleri ne zaman kompozisyon , mektup ve hikaye gibi ödevler verse  Mert, bu ödevlerini hep başarılı bir şekilde bitiriyordu. Ayrıca Mert kendi hikayesini anlatan bir kitap yazıyordu ve kitabın sonlarına gelmişti. Bu durumu da Yasemin öğretmenine anlatan Mert öğretmeninin yaptığı konuşmasında daha da ilham almış ve kitabını bitirmiş idi.

Yaklaşık 70 sayfalık kitap yazan Mert kitabını öğretmene vermişti. Öğretmeni bu kitabı sosyal medya üzerinden paylaştı. Amacı, kitabın bastırılması için bir destekçi bulmaktı. En sonunda aranan destekçi bulundu ve Mert'in kitabı basılarak satılmaya başladı. Böylece Mert yazarlık hayatına adım attı. Mert bundan daha da ilham  alarak yeni kitaplar çıkardı. Mert'in başarısı tüm dünyaya yayılmıştı. Mert, bu başarısının öğretmeni Yasemin hocası sayesinde olduğunu her yerde söylüyordu. Yasemin'in yaşadığı bu olaysa belki de yeni bir nesle bir ders olmuştu.

Serhan GÜNEŞ
7/B Sınıfı Öğrencisi

Hakkında Buca Ortaokulu Türkçe Dersi

Buca Ortaokulu Türkçe Öğretmeni Rüştü ÇAKIR ve öğrencilerinin çalışmalarını kapsar.

Bu habere de bakabilirsiniz.

ATATÜRK’ÜN HAYATI

Mutluluğun kaynağı,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir