30 Kasım 2023 Perşembe
Ana Sayfa / YAZILARIMIZ (2018 / 2019) / 7/M SINIFININ YAZILARI / ENGELLİLER NASIL YAŞAR? / GÜNEY YILMAZ

ENGELLİLER NASIL YAŞAR? / GÜNEY YILMAZ

Engelliler ellerinden tutulması gereken, bizlere muhtaç kişilerdir. Engellisini ihmal eden bir millet,millet değildir. Engelliler farklı zorluklar, farklı hastalıklar geçirebilirler. Bir engellinin engelli olma nedeni şu hastalıklar olabilir: Havale, yüksek ateş, baş sarsıntısı, şiddetli tramvalar, sakatlıklar ve daha bunlara benzer birçok şey.

İşte bu hastalıklar insanları insanların gözünde küçültür; ama büyütmeli. Düşünün, normal bir insan okudu; avukat, öğretmen veya doktor oldu. Bunları biraz çalışıp gayret edip çalışarak yaptı. Peki, bunu bir engelli yaparsa… Gayretle çalışıp, azimle zirveye ulaşırsa… Bu çok daha büyük bir şeydir. O zihinsel, görsel, işitsel zorluklarla zor bir iş yapmak hangi insanın gözünde büyür. O yüzden engelliler normal insanlardan çok daha üstündür. Biri güzel bir meslek sahibi oldu. Bu güzel bir şey. Ama bunu bir engelli yapması daha güzal bir şey.

Eğer bir insan bir engelliye hakaret edip, kibirleniyorsa  bu saydığı olumsuzlukların hepsi kendisindedir ve o insan dünyanın en kötü insanıdır.

Hakkında Buca Ortaokulu Türkçe Dersi

Buca Ortaokulu Türkçe Öğretmeni Rüştü ÇAKIR ve öğrencilerinin çalışmalarını kapsar.

Bu habere de bakabilirsiniz.

PAMUK PRENSES’İN ADALETİ / ELVAN YILDIZ

Evvel zaman içinde kalbur saman içinde  bir varmış bir yokmuş. Günlerden bir gün Pamuk Prenses …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir