23 Eylül 2023 Cumartesi
Ana Sayfa / YAZILARIMIZ (2018 / 2019) / 7/B SINIFININ YAZILARI / HAYVAN VE İNSAN / CEREN ÖZDEMİR

HAYVAN VE İNSAN / CEREN ÖZDEMİR

İnsanlığın bir bölümü hayvanları küçümsemiştir. Oysaki hayvanlar, insanların yakıp yıkma eğiliminde olanlarından daha üstündür. Eğer buna inanmıyorsanız bu metni okuduktan sonra beni anlayacaksınız.

Öncellikle bir hayvanı canlı bomba yapan insanoğlu. Ne kadar gaddarca değil mi? Evet, öyle. Ama, tabi güya insanlar üstündür! Saçmalık! Köpeği yakan mı dersin, kediyi canlı canlı suya atan mı dersin. Ortalık böyle insanlarla kaynıyor. Şimdi biz bu insanlara nasıl yüce diyebiliriz? İnsanlar, bir  alışveriş merkezine gidip kendi türünü öldürüyor. Yüzlerce masum insanı katlediyor; ama hala insanlar hayvanlardan daha üstündür.

Söyler misiniz? Hangi hayvan kendi türünü yok etmeye kalkmış?Kalkışmayı bırakın buna yeltenmemiş bile. Bazı insanlar vatanına, doğaya, topluma olan sorumluluklarını yerine getiriyor. Ama sadece bazı insanlar… Peki, ya hayvanlar? Bir inek bugün canım istemiyor, süt vermeyeyim diyor mu? Hayır.

Bir başka konu: Herkes hayvanları değersiz görüyor. Ama yanılıyor. Şu dünyadaki en değerli, en şerefli canlılardan birisi de hayvanlardır. Düşünsenize bir arı mı değerli? Yoksa yakan, yıkan bir insan mı daha değerli? İnsanlar; dünyaya, doğaya, hayvanlara bu kadar zarar veriyorken ''İnsanlar daha değerlidir.'' demek kurduğumuz en yanlış cümle olur. İlginçtir, arılar yok olursa insanlar ancak 4 yıl yaşayabilirler.  

Yani, hayvanlar bizim yaşamımıza bu kadar büyük ve önemli yer kaplıyorsa onlara neden kötü davranıyoruz? Şimdi insanlar mı üstün hayvanlar mı? Bence artık siz de bana inanıyorsunuz. Bu bir gerçek! Hayvanlar insanların yakma, yıkma, zarar verme eğiliminde olanlardan daha  üstündür. İnsanlar bu kadar zalimce davranıyorken sanırım bu gerçek uzun bir süre değişmeyecek. Gelin hadi bu gerçeğin değişmesini sağlayalım. Zalimce davranışları bırakalım!
                                                                                 

Ceren ÖZDEMİR

7-B 2108

Hakkında Buca Ortaokulu Türkçe Dersi

Buca Ortaokulu Türkçe Öğretmeni Rüştü ÇAKIR ve öğrencilerinin çalışmalarını kapsar.

Bu habere de bakabilirsiniz.

ATATÜRK’ÜN HAYATI

Mutluluğun kaynağı,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir