30 Kasım 2023 Perşembe

MİNNOŞ / GÖRKEM GÜLSU

Bir hafta sonu dışarıya çıktım. Hemen üst sokakta oturan arkadaşımın yanına gittim. Bir kediye süt veriyordu. Arkadaşımın yanına koştum. Kedin çok güzelmiş, dedim; ama arkadaşım, "Benim değil, onu parkta buldum." dedi. "Adına karar verdin mi?" dedim. "Hayır, henüz karar vermedim.İstersen sen koyabilirsin adını…” dedi. Ben de hemen "Minnoş olsun." dedim.

Minnoş'la sabahtan akşama kadar oynadık. Arkadaşım eve gidiyordu. Ben de gidecektim; ama Minnoş'u burada bırakamazdık. Arkadaşım “Benim annem izin vermiyor.” dedi. Benim annemin de izin vermeyeceğini biliyordum. Ama Minnoş'u burada bırakamazdım. Ve eve götürmeye karar verdim. Eve girerken biraz zorlandım; ama girmiştim. Asıl heyecan şimdi başlamıştı. Minnoş evde hep miyavlıyordu. Minnoş çok acıkmıştı; ama herkes ayaktaydı. Ve bir süre sonra herkes uyumuştu.

Minnoş'a süt almak için mutfağa gittim. Ve bir kaseye süt doldurup içeri doğru giderken bir ses duydum. O da ne? Minnoş odadaki koltuğu yırtmıştı. Onun heyecanıyla içeri koşarken süt biraz halıya damlamış. Halıyı temizlemem gerekiyordu. Yırtılan koltuk da büyük bir sorundu; ama bu  sorunu çözmek için aklıma hiçbir şey gelmiyordu. En iyisi yatmak, diye geçirdim içimden. Gittim, uyudum.

Sabah kalktığımda herkes uyuyordu ve hemen içeri geçip koltuğu kontrol ettim. Annem koltuğu görünce çok kızacaktı. Hem kediyi içeri gizli sokmuştum hem de kedi evdeki bir eşyaya zarar vermişti.

Minnoş yüzünden annem bana çok kızacaktı çok. Saat epey ilerledi. Bizimkiler uyanacaklardı artık. Kediyi dışarı bırakamazdım. Bu saatten sonra en iyisi annem uyanınca ona olanı biteni söylemekti ve ben de söyleyecektim. Ablam ve kız kardeşim  ilk uyananlardı. İlk önce ablama anlattım. O da benim gibi anneme söyleme taraftarı idi.

Annem en sonunda uyanmıştı. Ve ben de olan biteni anlatmaya başladım. Dün kediyi parkta gördüğüm andan itibaren yaşadığım olaylara en ince ayrıntısına kadar anlattım. Annem baştan kediyi istemedi; ama sonra benim doğruları geç de olsa anlatmama çok sevindi. Ve bu güzel davranışı gördükten sonra kediyi evde tutmama izin vermişti.

Hakkında Buca Ortaokulu Türkçe Dersi

Buca Ortaokulu Türkçe Öğretmeni Rüştü ÇAKIR ve öğrencilerinin çalışmalarını kapsar.

Bu habere de bakabilirsiniz.

AY ŞAİRİ /Enes Kaan AKBULUT

Bir yıldız gördüm orada Uzakta uzayda Salıncakla çıktım aya Ulaştım vardım uzaya Buldum aradığım yıldızı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir