30 Kasım 2023 Perşembe

PAMUK PRENSES / GÖKÇE GÜL

Bir varmış bir yokmuş. Ülkelerin birinde çok güzel ve akıllı Pamuk Prenses yaşarmış. Fakat bu Pamuk Prenses’in annesi, babası yokmuş. Bu nedenle teyzesinin evinde yaşıyormuş. Tabi buna yaşamak denirse… Teyzesi bekarmış çünkü kocası onun yaptığı kötülüklere dayanamayıp onu boşamış. Teyzesi ve üç kızı aylık aldıkları nafakayla geçiniyorlarmış. Pamuk’a da çok kötülük ediyorlarmış. Ona bütün evin temizliğini yaptırıyor, yemek pişirtiyor üstüne bir de azarlıyorlarmış. Kuzenleri de sürekli onunla uğraşıyor; dalga geçiyorlarmış. Çok çekiyormuş Pamuk bu kötü kalpli insanlardan… 

Tek tesellisi yaşadıkları kasabanın insanlarıymış. Onlar Pamuk’u çok seviyor; güzelliğine ve zekasına hayran kalıyorlarmış. Bir gün teyzesi onu pazara gödermiş. Pamuk pazara giderken muhtarla karşılaşmış. Muhtar da onlara geliyormuş zaten. Sebebi ise Pamuk Prenses’e kasabalarına gelir sağlayabilmek için organize ettiği ‘‘Güzellik Yarışmasını’’ haber vermekmiş. Çünkü Pamuk kasabadaki en güzel kızlardanmış. Bunun üzerine biraz düşünen Pamuk yarışmaya katılmaya karar vermiş. Alışverişi bitince eve dönmüş. Bu yarışmayı ne teyzesine ne de kuzenlerine söyleyecekmiş. Fakat görmüş ki güzellik yarışmasını bütün ev duymuş. Pamuk’un katılacağını bile öğrenmişler. Çünkü onlar kötü oldukları kadar dedikoducularmış da.

Kuzenleri yarışma gününe kadar giyecekleri elbiselerini hazırlamışlar. Fakat Pamuk’a hiçbir şey vermemişler. O da sahip olduğu en güzel elbisesini giymiş. Bu haliyle bile kuzenlerinden kat kat daha güzelmiş.
Yarışma alanına gitmişler. Orada kasabanın her yerinden kızlar varmış. Ama Pamuk kadar güzeli yokmuş. Bu da kuzenlerinin çok zoruna gidiyormuş. Kötü planlar yapmaya başlamışlar;


-Yüz yıl uyutalım, demiş en büyükleri,


-Kuleye hapsedelim, demiş ortanca olan,


-Jüriye rüşvet verelim, demiş küçük kardeş.

Bu fikir ablalarınca da beğenilmiş. Yarışmanın amacı zaten para toplamak olduğu için, işlerinin kolay olacağını düşünmüşler ama bu büyük bir hataymış. Çünkü Jürinin arasında muhtar da varmış. Ve muhtar herkesin hakkını gözetir, adalete önem verirmiş. Üç kardeş muhtara rüşvet teklif ettiklerinde, muhtar çok kızmış ve onları yarışmadan diskalifiye etmiş. Pamuk ise doğal kazananmış. Teyzesi ve kuzenleri de kıskançlıktan çatlamış.

                                                                                    Gökçe GÜL
                                                                                      7-B 2110

Hakkında Buca Ortaokulu Türkçe Dersi

Buca Ortaokulu Türkçe Öğretmeni Rüştü ÇAKIR ve öğrencilerinin çalışmalarını kapsar.

Bu habere de bakabilirsiniz.

ATATÜRK’ÜN HAYATI

Mutluluğun kaynağı,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir