30 Kasım 2023 Perşembe
Ana Sayfa / YAZILARIMIZ (2018 / 2019) / 7/M SINIFININ YAZILARI / PAMUK PRENSES’İN ADALETİ / ELVAN YILDIZ

PAMUK PRENSES’İN ADALETİ / ELVAN YILDIZ

Evvel zaman içinde kalbur saman içinde  bir varmış bir yokmuş. Günlerden bir gün Pamuk Prenses yolda uça uça gidiyormuş. Ağaçlar şarkı söylüyor, kuşlar sohbet ediyormuş.

Pamuk Prenses aç bir kuş görmüş. Kırmızı örtülü örülmüş sepetinden güzel mi güzel kokulu sıcacık bir peynirli börek çıkarmış. Böreği tam kuşa ikram edecekken başka bir kuş havadan süzülerek böreği kapıvermiş. Bu duruma hem Pamuk Prenses hem de aç kuş çok sinirlenmiş. Kuş öyle acıkmış ki dayanamayıp oradan uzaklaşmış.

Bu olayın üstünden birkaç gün geçmiş Pamuk Prenses yine uça uça gidiyormuş; ama aklından kuşun aç hali gitmiyormuş. Birden böreği çalan kuşu görmüş ve ona sormuş. "Niçin sana ait olmayan bir şeyi izinsizce aldın?" Kuş şöyle cevap vermiş: "O anda börek havadaydı ve ben de havada bir börek görünce aldım." Pamuk Prenses buna cevap verememiş ve sessizce oradan ayrılmış. Ayrılmış ama aklından o kuş hiç gitmiyormuş.

Ertesi gün penceresinin önüne bir şeyin çarptığını görmüş. Görür görmez koşmuş. Bir de ne görsün? O gün ki aç kuş oradaymış. Pamuk Prenses ona hemen sıcacık ve taze bir bardak süt getirmiş. Kuş aç karnını doyurmuş. Prenses kuşu çok sevmiş. Kuşun hakkı yenildiği için siniri geçmeyen Prenses diğer kuşa ders vermesi gerektiğini düşünmüş. Aynı durum  diğer kuşun başına da gelmiş. Prenses yine kırmızı örtülü örülmüş sepetinden börek çıkartıp diğer kuşa verecek gibi yaparken hakkı yenilen kuş böreği kapmış. Diğer kuş bunun çok kötü bir duygu olduğunu anlamış ve bir daha böyle bir şey yapmayacağına söz vermiş.

Hakkında Buca Ortaokulu Türkçe Dersi

Buca Ortaokulu Türkçe Öğretmeni Rüştü ÇAKIR ve öğrencilerinin çalışmalarını kapsar.

Bu habere de bakabilirsiniz.

SİHİRLİ ÇOCUK / SENANUR KIRKAÇ

Bir varmış bir yokmuş deve tellal iken, horoz imam iken, manda berber iken, annem kaşıkta, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir